Неділя про Закхея

Неділя про Закхея

Лука 19:1 — 10

 

В Ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь.

У сьогоднішньому Євангелії ми чули про Ісуса що проходив через Єрихон по дорозі до Єрусалиму. Якщо б ідея цього уривку була застосована у якійсь історії чи поемі то вона б не привернула нашу увагу. Але в Біблії кожне слово має своє значення і зв'язок. Я буду зосереджуватися на сьогоднішньому Євангелії і покажу вам глибше значення цього уривку з Біблії і як воно може служити нам за приклад.

Дозвольте мені швидко перейти через прочитаний уривок з Біблії. Ісус іде до міста Єрусалиму через місто Єрихон. Там був один чоловік званий Закхеєм, старший над митниками, і хотів побачити Ісуса. Але великий натовп людей обступив Ісуса і малий на зріст Закхей не зміг його побачити. Тоді Закхей вирішив вирішив побігти вперед і виліз на фігове дерево, щоб він міг бачити Ісуса. Коли Ісус наблизився до цього місця Він поглянув угору і сказав до Закхея: “Закхею, - зійди зараз додолу, бо сьогодні потрібно Мені бути в домі твоїм!” Митник з радістю прийняв Ісуса Христа у домі своїм. Але, ті що бачили це, почали нарікати “Він до грішного мужа в гостину зайшов”. Закхей встав і каже до Ісуса: “Господи, половину маєтку свого я віддам ось убогим, а коли кого скривдив був чим, - верну вчетверо.” Тоді Ісус каже: “Сьогодні на дім цей спасіння прийшло, бо й він син Авраамів. Син бо Людський прийшов, щоб знайти та спасти, що загинуло!”

Місто Єрихон є дуже древнє місто, засноване, приблизно 3000 років до Різдва Христового. Це є найнижче місце на Землі — 846 дюймів (258 м) нижче рівня моря. Саме ім'я Єрихон з Єврейської означає “ароматний, запашний”. У Старому Заповіті ми маємо багато довідок про місто Єрихон. У п'ятій книзі Мойсея про нього згадується як Обіцяна Земля. Пророк Ісус Навин (Єгошуя 6:26) пророкував про це місто після того як воно було зруйноване Ізраєльтянами і у Першій книзі царів (16:34) ми бачимо сповнення цього пророкування “За його днів Хіїл з Бет-Улу відбудував Єрихона, - на перворіднім своїм Авірамові він заклав його фундаменти, а на наймолодшім своїм Сегігові повставляв брами його, за словом Господа, що говорив через Ісуса, Навинового сина.”

Висота міста Єрусалиму відносно міста Єрихону є дуже високою — 2500 дюймів (760 м) над рівнем моря. Єрусалим — це Святе Місто.

Закхей — з єврейської означає “чистий”. Він був чистий по імені, але не чистий по ділах своїх. По цій причині він хотів побачити Ісуса.

Ісус “не прийшов кликати праведних, але грішників” (Матв. 9:13) “до покаяння” (Лука 5:32). Ісус кличе Закхея по імені, людину котру він не знав. Митник у цей час рахувався як найгірший грішник. Через це люди були здивовані коли вони побачили Ісуса, що йде до нього в гості. Що ми тут бачимо називається синергією, співпрацею, між божеством і людством, між Ісусом і Закхеєм. Ісус потребував Закхея - бо він знайшов загублену вівцю, а Закхей потребував Ісуса бо він знайшов Спасителя. Але це не є 50 на 50 співпраця, тому що Бог завжди готовий прийняти нас. Що вимагається від нас, грішників, це вірити у Нього і повернутися до Нього з справжнім, глибоким покаянням - як Закхей зробив.

Де саме, ми бачимо це глибоке покаяння? Ми бачимо це у його обіцянці: “Господи, половину маєтку свого я віддам ось убогим, а коли кого скривдив був чим, - верну вчетверо.” Ісус бачачи це справжнє покаяння каже: “Сьогодні на дім цей спасіння прийшло, бо й він син Авраамів. Син бо Людський прийшов, щоб знайти та спасти, що загинуло!” Син Авраамів означає що у Закхея віра як в Авраама.

“Син бо Людський прийшов, щоб знайти та спасти, що загинуло!” Ісус кличе себе Сином Людським, наголошуючи, що і він людина. З єврейської Син Людський означає Син смертних, або найслабший зі слабих. Ісус, Син Людський, іде до найнижчої частини землі, знаходить і відновлює загублене, Закхея.

Але як ця історія корисна для нас? Ми також, можемо вилізти на дерево щоб побачити Ісуса, Нашого Спасителя. Ми можемо прийти до нашої прекрасної церкви і підготуватися до святої сповіді з глибоким покаянням, а саме з бажанням змінити наше життя, зупинити гріховні діла. А потім ми ідемо до святого Причастя щоб почути слова Ісуса Христа: “Сьогодні на дім цей спасіння прийшло” - на наше серце. Ми приймаємо святе Тіло і Кров Ісуса Христа з вірою Авраама, з вірою Закхея, як спасіння нашої душі.

Хай сьогоднішнє Євангельське читання пом'якшить наші серця, щоб побачити наші гріхи і бажання побачити Ісуса, бажання змінити наше життя, щоб і ми могли приєднатися до Ісуса Христа, Нашого Спасителя, і разом подорожували від найнижчої частини землі до найвищої вершини, Єрусалиму, Святого Міста. Амінь.

о.Іван Синевський

Парафія Св. Івана Хрестителя

Джонсон Сіті, Нью-Йорк

Share This:< Previous
You might also like:

Strategic Plan

image
image
Prayer Books
Prayer Books
Calendar 2024
Calendar 2024
Prayer Book
Prayer Book

  

Recent Galleries
Metropolia
Directories
Institutions
Organizations

Mailing Address
Ukrainian Orthodox Church of the USA
P.O. Box 495
South Bound Brook, NJ 08880

Offices:
Ukrainian Orthodox Church of the USA
Metropolia Center
135 Davidson Avenue
Somerset, NJ 08873